آموزش شبکه های کامپیوتری

این مقاله قسمت دوم آموزش شبکه کامپیوتری و از مجموعه مقالات گروه مهندسی فناوری و امنیت اطلاعات پارسه می باشد. موضوع این مقاله آموزش شبکه کامپیوتری است. این مقالات آموزشی جهت ارتقاء سطح دانش در زمینه فناوری و امنیت اطلاعات ارائه می گردد. امید است این مطالب، مفید و مثمر ثمر واقع شود.

آموزش شبکه کامپیوتری – انواع مدل های شبکه

۱- مدل شبکه مبتنی بر سرویس دهنده (آموزش شبکه کامپیوتری):
در این مدل شبکه، یک کامپیوتر به عنوان سرویس دهنده کلیه فایل ها و نرم افزارهای اشتراکی نظیر واژه پرداز ها، کامپایلرها، بانک های اطلاعاتی وسیستم عامل شبکه را در خود نگهداری می کند.

یک کاربر می تواند به سرویس دهنده دسترسی پیدا کرده و فایل های اشتراکی را از روی آن به ایستگاه خود منتقل کند.

۲- مدل سرویس دهنده / سرویس گیرنده:
در این مدل یک ایستگاه در خواست انجام کارش را به سرویس دهنده ارائه می دهد. سرویس دهنده پس از اجرای وظیفه محوله، نتایج حاصل را به ایستگاه در خواست کننده عودت می دهد.

در این مدل حجم اطلاعات مبادله شده شبکه، در مقایسه با مدل مبتنی بر سرویس دهنده کمتر است. این مدل دارای کارایی بالاتری می باشد.

در ادامه آموزش شبکه کامپیوتری لازم است بدانید هر شبکه اساساً از سه بخش ذیل تشکیل می شود.

اجزا اصلی یک شبکه کامپیوتری عبارتند از:

کارت شبکه NIC- Network Interface Card:

برای استفاده از شبکه و برقراری ارتباط بین کامپیوتر ها از کارت شبکه استفاده می شود. کارت شبکه در داخل یکی از شیارهای برد اصلی کامپیوتر های شبکه “اعم از سرویس دهنده و گیرنده” قرار می گیرد.

این کارت به صورت سخت افزاری و برای کنترل ارسال و دریافت داده نصب می گردد. کارت شبکه ها از لحاظ نوع ارتباط چند نوع هستند.

کارت شبکه با قابلیت اتصال کابل یا سیم باشد.

کارت شبکه با قابلیت اتصال فیبر نوری.

کارت شبکه بی سیم یا وایرلس.

رسانه انتقال Transmission Medium:

رسانه انتقال کامپیوتر ها را به یکدیگر متصل کرده و موجب برقراری ارتباط بین کامپیوتر های یک شبکه می شود. برخی از متداول ترین رسانه های انتقال کابلی در شبکه عبارتند از:
کابل زوج سیم به هم تابیده “Twisted- Pair”، کابل کواکسیال ” Coaxial” و کابل فیبر نوری “Fiber- Optic”.

سیستم عامل شبکه NOS- Network Operating System:

سیستم عامل شبکه بر روی سرویس دهنده اجرا می شود. این سیستم عامل سرویس های مختلفی مانند: احراز هویت “Authentication”، اجازه ورود به سیستم “Login”، رمز عبور “Password”، چاپ فایل ها “Printfiles”، مدیریت شبکه “Network management” را در اختیار کاربران می گذارد.

انواع شبکه از لحاظ جغرافیایی:

در ادامه آموزش شبکه کامپیوتری به انواع شبکه از لحظ جغرافیایی می پردازیم. نوع شبکه توسط فاصله بین کامپیوتر های تشکیل دهنده آن شبکه مشخص می شود:

شبکه محلی LAN= Local Area Network:

ارتباط و اتصال بیش از دو یا چند رایانه در فضای محدود یک شرکت یا سازمان و با مدیریت نرم افزاری موسوم به سیستم عامل مدیریت شبکه را شبکه محلی گویند.

کامپیوتر سرویس گیرنده باید از طریق کامپیوتر سرویس دهنده به اطلاعات و امکانات به اشتراک گذاشته دسترسی یابد. همچنین ارسال و دریافت پیام به یکدیگر از طریق رایانه سرویس دهنده انجام می گیرد.

از خصوصیات شبکه های محلی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
اساسا در محیط های کوچک کاری قابل اجرا و پیاده سازی می باشند.
از سرعت نسبتا بالایی برخوردار هستند.
دارای یک ارتباط دایمی بین رایانه ها می باشند.

اجزای یک شبکه محلی عبارتند از:
الف – سرویس دهنده
ب – سرویس گیرنده
ج – پروتکل شبکه
د- کارت واسطه شبکه
ط – سیستم ارتباط دهنده

شبکه گسترده WAN = Wide Area Network:

اتصال شبکه های محلی از طریق خطوط تلفنی، کابل های ارتباطی، ماهواره و یا دیگر سیستم هایی مخابراتی چون خطوط استیجاری (E1) در یک منطقه بزرگ تر را شبکه گسترده گویند.

در این شبکه کاربران یا رایانه ها از مسافت های دور و از طریق خطوط مخابراتی به یکدیگر متصل می شوند. کاربران هر یک از این شبکه ها می توانند به اطلاعات و منابع به اشتراک گذاشته شده توسط شبکه های دیگر دسترسی یابند.

از این فناوری با نام شبکه های راه دور “Long Haul Network” نیز نام برده می شود. در شبکه گسترده سرعت انتقال داده نسبت به شبکه های محلی خیلی کمتر است. بزرگترین و مهم ترین شبکه گسترده، شبکه جهانی اینترنت می باشد.

هدف ما در گروه مهندسی فناوری و امنیت اطلاعات پارسه آموزش شبکه کامپیوتری برای عموم افراد علاقه مند به شبکه های کامپیوتری است. لذا برای آموزش شبکه کامپیوتری با پارسه همراه باشید.

نویسنده : محسن امینی فر – آموزش شبکه کامپیوتری
منبع : سایت گروه مهندسی فناوری و امنیت اطلاعات پارسه. (https://www.parsenet.ir)
تماس : computer.parse[at]gmail[dot]cominfo[at]parsenet[dot]ir
استفاده از این مطالب (آموزش شبکه کامپیوتری) با ذکر منبع و نام نویسنده، بلا مانع است.

در صورت تمایل می توانید مقاله آموزش شبکه کامپیوتری را از طریق شبکه های اجتماعی زیر به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *